BAYERN NA KROVU EUROPE

Mandžukić sedmi Hrvat s naslovom Lige prvaka

München slavi. Bayern se nakon 12 godina ponovno popeo na krov Europe.

Mario Mandžukić i Anatoliy Tymoshchuk slave osvajanje Lige prvaka   FOTO:Peter Kneffel/DPA/PIXSELL
Piše: Media Servis

U velikom, prvom njemačkom finalu, Bavarci su na Wembleyu na krilima našeg Marija Mandžukića i Arjena Robbena s 2:1 svladali Borussiju Dortmund. Iz trećeg su tako pokušaja u zadnje četiri godine osvojili ukupno peti pehar Lige prvaka.

Dortmundsku mrežu načeo je u 60. minuti Mandžukić, Borussija sedam minuta kasnije izjednačuje iz penala, a Robben u 89. završava priču.

"Lopta je bila direktno u mojoj putanji, dobro sam je primio i zato sam uspio pobjeći svojim čuvarima. Moj prvi izbor bio je da prođem golmana s lijeve strane, ali tada je on napravio pokret, a ja sam ga ulovio na krivoj nozi i poslao loptu u mrežu", rekao je heroj Bavaraca.

Junak je bio i hrvatski napadač Mario Mandžukić, koji je postao prvi Hrvat, koji je iz igre zabio u finalu Lige prvaka, a ujedno postao sedmi Hrvat s vrijednim peharom najelitnijeg europskog klupskog natjecanja.

Predvodio je veliko slavlje Bavaraca na Wembleyu, zaogrnuo se hrvatskom zastavom, predvodio je ples i veselje u hramu nogometa, ljubio pehar i proslavljao sa suigračima i brojnim navijačima.

A hrvatskim je novinarima, ljutit zbog kako je rekao, izmišljenog intervjua Tuttosportu koji su jučer uoči finala prenijeli hrvatski mediji samo kratko poručio: "Ja sam najsretniji na svijetu, a za vas me baš briga. Kako možete prenositi laži? Zašto bih vam išta rekao?!", rekao je Mandžukić.

Razgovorljiviji je bio njegov trener Jupp Heynckes, koji je nakon sinoćnje pobjede postao 19. trener u povijesti koji je osvojio Ligu prvaka u dva navrata. Postao je i tek četvrti trener kojem je to uspjelo napraviti s dva različita kluba, budući je prvi naslov u Ligi prvaka osvojio 1998. godine s Real Madridom.

"Nismo dobro ušli u utakmicu i moram čestitati Borussiji koja je u prvom poluvremenu bila odlična. U nastavku smo smo igrali puno bolje, preuzeli smo inicijativu, stvorili smo više prilika. Obje momčadi su igrale dobro, ali mislim da smo zbog drugog poluvremena zasluženo pobijedili", istaknuo je Heynckes.

Tuga u Borussijinim redovima nije se mogla sakriti.

"Sve je bilo super, vrijeme je bilo dobro, samo rezultat nije bio dobar", rekao je Jürgen Klopp, vidno razočaran strateg Borussije, koja tako nakon 1997. godine nije uspjela osvojiti drugi naslov u Ligi prvaka.

Bayern je s druge strane, naplatio posebno bolan poraz prošle sezone kada su pred domaćim navijačima na Allianz Areni nakon penala izgubili od Chelseaja. Sada je u Londonu uspio otići do kraja, postati treća najtrofejnija momčad Europe, iza Reala i Milana i osvojiti drugi naslov ove sezone. Suvereno su pokorili Bundesligu, a još su u igri za trostruku krunu, preostaje im osvojiti njemački Kup.